PCOS nedir? İnfertiliteye katkısı nedir?

PCOS, yumurtalıklarda araba tekerleği tarzında dizili çok sayıda mm büyüklükte kistlerle karakterize, birtakım hormonal bozukluklar ort çıkaran , halen neden oluştuğu bilinmeyen bir sendromdur.

Klinik olarak adet görememe ya da gecikerek adet görme, obezite, vücudun belli yerlerinde tüylenme, akne, bebek olamaması bulgularından biri ya da birkaçıyal karşımıza çıkabilir.

Kanda LH ve erkeklik hormonları artmıştır.

Hipofizden salgılanan FSH ve LH hormonları arsındaki denge bozulduğundan yumurtalık hormon üretiminde anormallikler ortaya çıkar .

Yumurtlama olamayınca progesteron artamaz ve östrojen hormonu tek başına rtarak P ile karşılanamayınca rahim kanseri için zemin hazırlar.

Ayrıca bu hastalarda insülin metabolizması da bozulur ve ort çıkan insülin direnci diabeti beraberinde getirir. Abd obezite ayrıca kalp damar hastalıkları için de risk oluşturur. Bu nedenle PCOS tam bir metabolik hastalıktır. En önemli faktör kilo verdirmektir. Bazen sırf kilo vernekle hastanın adetleri kendiliğinden düzelir ve gebe kalması çok kolaylaşır.

İnfertilite sözkonusu ise ovulasyon indüksiyonu ve çatlatma sonrası kendiğliğinden koitus ya da aşılama bunlarla da yanıt alınmazsa tüp bebek tedavileri denenebilir.

http://https://www.instagram.com/op.dr.naziyegurkansabah/
https://www.facebook.com/Op-Dr-Naziye-Gürkan-SABAH-1682443985390994/