Grip aşısı bebeğe zarar verir mi?

  Ülkemizde uygulanan grip aşısı inaktif bir aşı olduğundan gebelikte uygulanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Anneye yapılacak aşı ile oluşacak antikorlar doğumdan sonraki ilk 6 ay bebeği korumaya devam edecektir.Aşı her yıl beklenen grip virus tiplerine karşı yeniden hazırlanır.Koruyucu etkisi 2-3 hafta sonra başlayacağından grip salgını başlamadan önce Ekim-Kasım aylarında aşılanmaların bitirilmesi gereklidir.
Buna rağmen grip olunması durumunda; bebek de anneyle birlikte etkilenir.Özellikle de yüksek ateş tehlikelidir.Bebeğin gelişim süreci yavaşlayabilir ve erken doğum  ve düşük riski artar.Bu nedenle doktor kontrolü şarttır. 
    C vitamininden zengin gıdalarla beslenmek, bolca dinlenip bol sıvı tüketmek ve havasız kapalı ortamlardan uzak durmak direncinizi arttıracaktır.Ayrıca ellerinizi sık sık yıkayın.Çünkü virüsün en önemli bulaş yolunun virus bulaşmış ellerin göz ve ağızla teması olduğunu unutmayın! Evde küçük çocuğunuz varsa ağzına götürdüğü oyuncakları kağıt havlularla temizleyin.Çocuğunuzun burnunu kullandıktan sonra atacağınız kağıt mendille silin.
    Sağlık Bakanlığı Aşı ile Önlenebilir Hastalıklar Daire Başkanlığı tarafından son yayımlanan bildirgeye göre gebelikte 2.ve 3. trimesterde grip aşısının yapılması gerektiği karara bağlanmıştır.Gebelerde grip aşısı geri ödeme kapsamına da alınmıştır.Bu kapsamda gebeler influenza enfeksiyonu açısından riskli grubun içine dahil edilmiştir.
    Öksürüksüz hapşırıksız bol C vitaminli sağlıklı bir kış geçirmenizi dilerim..

https://www.instagram.com/op.dr.naziyegurkansabah/
https://www.facebook.com/Op-Dr-Naziye-Gürkan-SABAH-1682443985390994/