Gebelik ve Diabet

 GEBELİKTE KAN ŞEKERİ DÜZEYLERİNİZ OLMASI GEREKENDEN FAZLA İSE...
    Gebelikte artan insülin karşıtı hormonlar nedeniyle gebeliğin kendisi kan şekerinin yükselmesine yolaçan bir durumdur.Kontrolsüz diyabetik annelerin bebeklerinde; kalp anomalileri, santral sinir sistemi anomalileri (nöral tüp defektleri) başta olmak üzere anomali oranları da artmış seyretmektedir.
    Diyabetik gebelerde fetus gebeliğin seyrinde ve doğum eylemi sırasında fetal distress dediğimiz kalp atımı düşmeleri ile  tehlikeye daha açıktır. Diyabetik gebelerde preeklampsi (gebelik toksemisi) görülme ve buna bağlı anne karnında gelişme geriliği oranları da artmaktadır. Ayrıca iri bebek ve polihidramnios (aşırı artmış amnios sıvısı) da sıklıkla görülebilmektedir.
    Bu gebeliklerde anne karnında kayıp oranları yüksek seyrederken doğum travması oranları da yükselmektedir. İlerlemeyen doğum eylemi gerçekleşebileceği gibi omuz takılması sıklığı da belirgin olarak artmıştır. Fetal iyilik halinin bozulması ile acil sezaryen riski her zaman yüksek seyredebilir.
    Doğumdan sonra ise diyabetik annelerin bebeklerinde daha geç akciğer olgunlaşması ve buna bağlı olarak solunum yardımı gerekebilir. Doğum sonrası bebek yeni ve kendine ait yeni metabolik dengesine ulaşmaya çalışırken karşımıza en sık hipoglisemi, hipokalsemi ve hiperbilirubinemi çıkabilir.
    Bütün bunlar göze alınarak anne adayı gebelikten aylar önce metabolik hızını düzeltmek için hekimiyle işbirliği yapmalı, oral anti diyabetik veya gerekiyorsa insulin yanı sıra egzersiz ve diyet uygulamaları konusunda bilinçlenmelidir. Santral sinir sistemi anomalilerinin sıklığının azaltılabilmesi için folik asit alımına gebelik öncesi başlamak gerektiği unutulmamalıdır.
    NASIL BİR DİYET PROGRAMI UYGULANMALI?
    Gebelikte diabet tanısı almışsanız daha bilinçli bir beslenme programı uygulamalısınız.Yapılan çalışmalar göstermiş ki; gebelikte yeterli protein ve yağ alınsa dahi karbonhidratlar yetersiz alındığında bebeğin beyin gelişimi olumsuz etkilenebiliyor.Bu nedenle karbonhidratı tamamen kesmeden reçel, bal, çay şekeri gibi basit şekerler yerine kepekli makarna, bulgur, yulaf ve tam tahıllı gıdalarla ihtiyacınızı karşılamalısınız.Diabette kan şekeri yükselmeleri kadar düşüşleri de anne ve bebek için risk oluşturacağından sık beslenmeli, posadan zengin gıdalar  tercih edilmeli ve asla öğün atlanmamalıdır. Tüm öğünlerinizde kalorisi az, vitamin ve posa içeriği zengin olan sebze yemeklerini sofranızdan eksik etmeyin..Siz büyümeyin, bebeğiniz büyüsün.

    Kanda Hba1c  ya da fruktozamin bakılması kan şekerinin aylardan beri yüksek olduğunu gösterir ve gebelik bu dönemden sonra tespit edilirse bu asla gebeliğin sonlandırılması için bir neden olamaz. Ancak artmış anomali ve kayıp riski nedeniyle birazdan bahsedeceğimiz testlerin titizlikle takip edilmesi gerekir.
    Diyabetik gebelierde her gebede yapılan ilk genel kontrol testlerine daha önce sözünü ettiğimiz hba1c ya da fruktozamin mutlaka eklenir. Takip sırasında diyet ve egzersiz titizlikle uygulanır ve gerekirse insulin dozları çok iyi ayarlanarak insulin kullanılabilir. Bunların yanı sıra 11-14 hafta tarama testi ve 16-18 haftada afp ve yaşa göre dörtlü tarama ve 18-21 haftalarda detay ultrasonografi ve fetal ekokardiografi yapılır. Böylece her gebede yaşa göre belirlenen doğal down sendromu riskleri yanı sıra diyabetik gebelerde artmış risk olan en başta nöral tüp defektleri ve kalp anomalileri titizlikle aranmalı ve kalp anomalilerinin anne karnında %100 tanısının olmadığı unutulmamalıdır. Takip sırasında preeklampsi kriterleri aranmalı ve gelişme geriliği, iri bebek ya da polihidramnios gelişimi izlenmelidir. En geç 36 haftada sonra gebelikte her hafta NST (non stress test) ve biofizik profil bakılır. Eğer preeklampsi gelişmişse haftalık takip 28 haftada başlanır. Gebeliğin durumuna göre takip haftada 2 ya da 3’e çıkabilir. İnsülin kullanan diyabeti gebelerin 36. haftadan sonra hastanede yatırılarak izlenmesi yararlı olacaktır.
    Gebeliğin sonunda doğum şekline karar verilir. Eğer vaginal doğum planlanacaksa eylem boyunca fetal monitorizasyon yapılmalı ve acil sezaryen koşulları hazır edilmeli ve mutlaka bebek yoğun bakım merkezi olan bir hastane tercih edilmelidir.
    Ailesinde diabet öyküsü olan, önceden iri bebek doğurmuş ya da gebelik kaybı yaşayan; önceki gebeliklerinde diabet öyküsü bulunan, obez ya da ileri yaştaki anne adaylarının gebe kalmadan önce HbA1c düzeylerine baktırmaları ve normal düzeyler saptandıktan sonra gebeliği düşünmeleri sonradan olabilecek düşük ve anomali riskini en aza indirecektir. Ayrıca eğer karın çevresi ölçümleriniz normalden fazla ve bir insülin direnci sözkonusu ise ve gebelik planlıyorsanız lütfen jinekoloğunuza önceden başvurarak gerekli önlemleri alınız.Gebelikte diabet başlıbaşına çok dikkatli takip gerektiren bir süreçtir.Anne adaylarının Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ve Endokrinolog  işbirliği ile gebeliklerini takip ettirmeleri, doğumlarını Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi bulunan merkezlerde gerçekleştirmeleri olası komplikasyonlar açısından esastır..
    Değerli anne adayları; doktorunuzun tavsiyelerine dikkat ettiğiniz sürece korkmanız için hiçbir neden yok..

https://www.instagram.com/op.dr.naziyegurkansabah/
https://www.facebook.com/Op-Dr-Naziye-Gürkan-SABAH-1682443985390994/