Yarık damak dudak anne karnında teşhis edilebilir mi?

Dudak-damak yarıkları (DDY), doğumsal anomaliler arasında en sık görülen anomalilerden birisidir.

Yarık dudak 1/750 ve yarık damak 1/2500 oranında görülür. Tek taraflı ya da çift taraflı olarak oluşabilen dudak yarıkları tek başına veya damak yarığı ile birlikte görülebilmektedir. Etyolojisinde multifaktöryel yani hem genetik hem de çevresel faktörlerin rol oynadığı
düşünülmektedir. Örneğin; anne adayının Kızamıkçık enfeksiyonu geçirmesi ya da sigara alkol kullanması sebepler arasındadır.
Yüz gelişimi anne karnında, gebeliğin üçüncü ayı içerisinde tamamlanır.Yüz oluşumu esnasında burun tabanı ve üst dudakların birleşememesi sonucu yarık dudak meydana gelmektedir.Bu durum arkaya doğru ağız içinde de devam ederse beraberinde yarık damak oluşur.Yarık dudak ya da damak anomalilerinin anne karnında iken ultrasonografik olarak teşhis edilmeleri mümkündür.Böyle bir durumda; anne adayının moralinin yüksek tutulması, eşi ve aile bireyleri tarafından desteklenmesi  son derece önemlidir.Bu olgularda ultrason tanısı konar konmaz iyi bir merkezde bu işi yapan plastik cerrah ile konuşmalarını tavsiye ediyoruz. Zira yanlış bilgilendirmeler gebeliğin sonlandırılması talebine kadar varabiliyor. Dudak damak yarıkları gebeliğin sonlandırılması için tıbbi bir gerekçe değildir. Doğum sonrası da aynı şekilde ailenin bir psikolog eşliğinde bilgilendirilmesi sayesinde, depresyon ve toplumsal izolasyon sorunlarının önüne geçilebilir.
Bu bebeklerin beslenmeleri özel biberonlarla ve aspirasyon pnömonisini önlemek için de dik olarak sağlanmalıdır.Büyüme takipleri ve diyetisyen kontrolleri özellikle de ameliyat öncesi yeterli kilo alımının sağlanması açısından önemlidir. Takip ve tedavilerinde Pediatri, Plastik Cerrahi, KBB,Ortodonti,Ağız ve Çene Cerrahisi, Beslenme Uzmanı, Konuşma terapisti ,Psikiatri kliniklerinden oluşan multidisipliner yaklaşım önemlidir.

https://www.instagram.com/op.dr.naziyegurkansabah/
https://www.facebook.com/Op-Dr-Naziye-Gürkan-SABAH-1682443985390994/