Oosit dondurma işlemi (yumurta dondurma) nedir?

Yumurta dondurma işleminde önce ilaçlarla yumurtalıklarda yumurta gelişimi sağlanır. Ardından genel anestezi altında ultrason eşliğinde oosit pick-up yani yumurta toplama işlemi gerçekleştirilir.

Elde edilen yumurtalar -196 derecede nitrojen depolarında saklanır. Yumurtaların Türkiye’de yasal olarak saklanma sürelerinin 5 yıl olduğunu ancak daha uzun sürelerde de saklanabileceğini belirtmek isterim.

Oosit dondurma işlemi neden yapılır?
Üreme çağındaki bir kadın kanser olmuşsa ve kemoterapi alması gerekiyorsa; kemoterapötiklerin yumurta hücrelerine bazen taksit etkileri olabileceğinden, kemoterapi öncesi yumurtalar toplanıp saklanır. Tedavisi sonlandırıldıktan sonra bu yumurtalar bebek arzusu olduğunda istenildiği zaman çözdürülerek kullanılabilir. Özellikle günümüzde olduğu gibi kariyer telaşı ya da başka nedenlerle geç evlilik yapan kadınlar da bekarken yumurtalıklarındaki yumurtaları dondurarak evlendikleri zaman kullanabilirler. Ailesinde özellikle anne, teyze, ablasında erken menopoz öyküsü bulunan kadınlarda olasılığı nedeniyle yumurtalarını dondurabilirler.

Yumurta dondurma işleminde yasal şartlar nelerdir?
Üniversite ya da Eğitim Araştırma Hastanelerinde 3 uzman hekimin imzasıyla oluşturulan heyet raporu yeterli olup yasal sakalam süresi Türkiye için 5 yıldır.