Hidrosalpinks Nedir?

Rahimin her iki tarafında bulunan, görevleri yumurtayı rahim boşluğuna iletmek olan fallop borularının birinin veya her ikisinin uçlarının tıkanması sonucu içlerinde sıvı birikmesi durumuna hidrosalpinks denir.

Bu biriken sıvı fallop tüplerinin içerisini kaplayan doku tarafından üretilir.
Hidrosalpinks yumurtalık ve fallop tüplerinin birinin veya her ikisinin iltihaplanması ve gerekli şekilde tedavi edilmemesi sonucu oluşmaktadır.
Genetik bir hastalık değildir.Genellikle asıl neden enfeksiyon olduğundan cinsel yoldan bulaşan hastalıklara meyilli kadınlarda daha sık görülür.
 
Fallop tüplerinin içinde biriken sıvının bir kısmı sürekli olarak rahim içine doğru akmaktadır.
Bu sıvı tüp bebek tedavisinde embriyolar rahim içine yerleştirildiği zaman bu embriyoların tutunmasını engelleyebilerek gebelik şansını azaltmaktadır.
Eğer ultrasonla tüplerde sıvı birikimi görülüyorsa bu tüplerin içindeki sıvının rahme doğru akması ya tüpleri cerrahi olarak alarak ya da rahim tarafı da tıkanarak engellenmelidir.
Bu işlemlerin tüp bebek başarısı üzerinde olumlu etkisi olacaktır.
 
Bu nedenle tüp bebek yapılacak olan hastalarda hidrosalpinks saptanırsa, bu hidrosalpinksin tedaviye başlamadan önce tedavi edilmesi gebelik şansını artırır.
Eğer hidrosalpinks ve rahimde sıvı birikmesi tedavi esnasında saptanırsa embriyoların hepsinin dondurularak, transferin hidrosalpinks tedavisi sonrası yapılması önerilir.