Hamilelikte Sigara

Sigara bağımlısı olan kadınların yarısından fazlası maalesef gebe kaldıklarında da sigara kullanımını sürdürmektedir.Sigara, gebelikte kullanıldığında; ......

Sigara bağımlısı olan kadınların yarısından fazlası maalesef gebe kaldıklarında da sigara kullanımını sürdürmektedir.Sigara, gebelikte kullanıldığında; anne adayı, sigara dumanı içindeki pekçok kimyasal kanserojen ajanı da bebek dolaşımına geçirmektedir. Bu ajanlar; erken doğum ve düşük riskine, erken su gelişine neden olabilir ve bebeğin düşük kilolu doğmasına hatta anne karnında ölümüne dahi yolaçabilir. Plasenta ile ilgili sorunlara neden olarak kanama riskini arttırabilir. Yenidoğan döneminde ise ani bebek ölümü sendromu ile ilişkili bulunmuştur. Bebeğin bronşit ve pnömoni gibi akciğer hastalıklarına yakalanma riski de artacaktır.

Bu nedenle gebelik planlandığında hatta 3 ay öncesinde sigara bırakılmalıdır.Zaten sigaranın yumurtalık fonksiyonlarını azaltarak gebe kalmayı güçleştirdiği de bilinmektedir. Çocukluk çağında ise okul hayatlarında başarısızlık dikkati çekebilir.Bu çocuklar akranlarından daha kısa boylu olabilir ve hiperaktif çocuk sendromu kliniği gösterebilirler.
    Sigara dumanında hangi kimyasal maddeler var:
    Aseton, ojeleri çıkarmak için kullanılır.
    •    Amonyak, tuvaletleri temizlemek için kullanılır.
    •    Arsenik, fare zehiri olarak kullanılır.
    •    Benzopiren, dizel egsoz dumanıdır.
    •    Karbon monoksit, petrol egsoz dumanıdır.
    •    Formalhedit, cesetlerin muhafaza edilmesinde kullanılır.
    •    Hidrojen siyanür, gaz odalarında kullanılan bir zehir çeşididir.
    •    Metanol, roket yakıtı olarak kullanılır.
    •    Titanyum, uçak yapımı sırasında kullanılan bir metaldir.
Bu denli toksik maddeleri  tazecik bebeğimize vermek istemeyiz, değil mi? Evet belki sigarayı bırakmak çok zor gelebilir size ama sigarasız yaşamın yararları siz ve bebeğiniz için bir ömür boyu devam eder.

https://www.instagram.com/op.dr.naziyegurkansabah/
https://www.facebook.com/Op-Dr-Naziye-Gürkan-SABAH-1682443985390994/